Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Ders 6: PHP Döngüleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ders 6: PHP Döngüleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Döngüler PHP kodlamada işimizi çok kolaylaştıran özelliklerin başında gelir.04 Mart 2020PHP'de kod yazarken işimizi en çok kolaylaştıran işlem döngüler olacaktır. PHP Döngüleri sayesinde 100 hatta 1000 satırlık kod bloğunu 5-10 satıra indirebilirsiniz. Dört farklı döngü çeşidi vardır. Sırayla hepsini inceleyelim.
While Döngüsü Kullanımı
While döngüsü ile belirtilen koşul sağlanana kadar döngü içerisine yazdığınız kodlar çalışır. Koşul sağlandığında döngü durur ve kod bloğunuzdaki bir sonraki işlem sıraya alınır. Örneğimiz:
<?

$sayim = 1;

while($sayim < 5){

echo “sayı 5’den küçük.”;

$sayim ++;

}

Yukarıdaki kod bloğunu sırayla inceleyelim. Bir sayı belirledik ve bu sayı üzerinden bir döngü oluşturduk. Döngü çalışması ise sayı 5 den küçük olduğu sürece olacaktır. Sonda yazdığımız “$sayim++;” kodu ise her döngüye girdiğinde sayıyı 1 arttırmaya yarar. Yani ekrana 4 kere “Sayı 5 den küçük” yazdıracaktır.

?>


Do-While Döngüsü Kullanımı
Do-while Döngüsü mantıken while döngüsünden hiç farkı yoktur. Örneğimizi verelim ve birlikte anlayalım :
<?

$sayim = 1;

do{

echo “sayı 5’den küçük.”;

$sayim ++;

}while($sayim < 5);

?>

Yine while döngüsündeki gibi ekrana 4 kere “sayı 5’den küçük.” yazdıracaktır.
For Döngüsü Kullanımı
For döngüsünde koşullu olmaktan daha çok bizim istediğimiz kadar döngüyü çalıştırabiliriz. Bir alt sınır ve bir üst sınır belirleyerek o sınırın arasında istediğimiz işlemleri yaptırırız. Örnek ile devam edelim:
<?

for ($sayim = 0; $sayim < 10; $sayim++) {

echo “Döngü çalıştı”;

}

Yukarıda yaptığımız işlemler sırası ile şu şekilde: ilk olarak $sayim degerini 0 yaptık. Sonrasında döngünün $sayim degeri 10’un altında olduğu sürece devam etmesini sağladık. En sonda ise her döngü işlediğinde $sayim değerini 1 arttırdık. $Sayim 0 ile 9 arasında ekrana yazıldığı için toplamda 10 kere ekrana “Döngü çalıştı” yazdırmış olduk.

?>


Foreach Döngüsü Kullanımı
Foreach, bir dizi veya veritabanı bağlantısı kullanarak veri çekme işleminiz var ise bu alanlarda kullanabileceğiniz, gelen verinin sayısı boyunca döngüyü çalıştıran bir metottur. Kullanım şekli :
<?

$renkler = array(“siyah”, “beyaz”, “mavi”, “kırmızı”);

 

foreach ($renkler as $deger) {

echo $deger.’-‘;

}

?>

Bu kod bloğunun çıktısı ise : siyah-beyaz-mavi-kırmızı- olacaktır. Tüm döngü yöntemlerini inceledik. Yazılım dillerinde en iyisi veya en kötüsü diye anlatmak yanlış olacağından kullanacağınız yere uygun döngüyü seçerseniz başarılı olursunuz demek daha doğru olacaktır.