Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital pazarlama kanalları, markanız, ürününüz ya da hizmetiniz hakkındaki bilgilerle hedef kitlenize ulaşmak için kullanabileceğiniz platformlardır. Bu kanalları kullanmak, pazarlama hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilmeniz için müşterilerinize işletmenizi iyi konumlandırırken karşılaşabilecekleri sorun ya da zorluklarda yardımcı olmanızı sağlamaktadır. Yine de tüm dijital pazarlama kanalları, iş hedeflerinizin her biri için uygun olmamaktadır. Bazıları belirli türden müşteriler için daha uygundur, bazıları ise yapabileceklerine bağlı olarak farklı şekilde kurulmaktadır. Bu nedenle, hangi dijital pazarlama kanalını kullanacağınızı bilmeli ve ardından belirli bir hedefe ulaşmak için en iyi uygulamaları uygulamalısınız.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?
Markaların, ürünlerin ve hizmetlerin geleneksel pazarlama yöntemi, hedeflenen müşterilere ulaşmak için dolaylı veya doğrudan yöntemlerden yararlanmaktadır. Bu yöntemler oldukça net ve çok basit olarak görülmektedir. Sadece para yatırmanız, bir dizi eylem gerçekleştirmeniz ve sonuç almanız gerekmektedir. Bununla birlikte, iş ve pazarlama ortamı son yıllarda büyük ölçüde değişmiştir.

Daha önce etkili olan geleneksel yöntemler, internetin karmaşıklıklarından ve geniş fırsat zenginliğinden güç alan bu mevcut pazarda o kadar etkili olmayabilmektedir. Bu nedenle, markanızın ve işletmenizin, hedef kitlelere ulaşacak kadar rekabetçi olmak için çok güçlü bir çevrimiçi varlık kurması ve sürdürmesi oldukça önemlidir. Yalnızca dijital pazarlama kanallarından erişilebilen yeni pazarlar ve yeni fırsat kapıları mevcuttur. Ancak, mevcut birkaç internet pazarlama aracı varken, bu araçlardan hangisi en iyisidir ve sizi iş hedeflerinize adım adım yaklaştırırken odaklanmaya değecek kadar değerlidir? Cevap, büyük ölçüde sahip olduğunuz işin türüne ve hedeflediğiniz müşterilerin türüne bağlı olacaktır. Bu dijital pazarlama kanallarının tümü geçerli değildir veya işletmenizde işe yaramayacaktır. Aklınızdaki dijital pazarlama aracı veya araçlarının sonuçlarını ve performansını öğrenmenizi, test etmenizi ve ölçmenizi sağlayacak dikkatlice planlanmış bir dizi eylem gerçekleştirmeniz gerekir. Bu bağlamda, marka ve işletmenizi pazarlamak için mevcut en iyi araçları belirleme arayışınızda size yardımcı olabilecek bu yönergeleri paylaşmaktadır.

En iyi dijital pazarlama araçlarını belirlemek için seçim sürecine gerçekten başlamadan önce elimizde bulunan çeşitli kanalları öğrenmeli ve tanımalısınız. Bunlar:

E-posta ile Pazarlama
Şirketler ve işletmeler muhtemel satış yaratma ve diğer pazarlama stratejilerini gerçekleştirdiğinde, E-posta yoluyla müşterilerine güncellemeler göndermektedirler. Ayrıca diğer bilgileri gönderme izinleri dahil olmak üzere potansiyel müşterilerden telefon numaraları ve e-posta adresleri gibi iletişim bilgilerini toplarlar. E-posta pazarlama aracı, işletmelere yada şirketlere yüzde 4,300'e kadar yatırım getirisi sağlayabilen en etkili dijital ve en önemli pazarlama kanallarından biridir.

Dijital Pazarlama Kanalları, Dijital Pazarlama Kanalları nelerdir, Dijital Pazarlama Kanallarını Kullanmak, Mobil Telefon Pazarlaması,İçerik Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlaması, Görüntülü Reklamcılık,Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı,

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı (PPC)
Tıklama başına ödeme reklamcılığı gibi ücretli reklam kanalları, çok kısa bir süre içinde potansiyel müşterilerin yüksek oranda hedeflenmiş trafiğini sunmaktadır. Bununla birlikte, bu yöntem, teklif vermeye ve reklam yerleşimlerine yatırım yapmaya istekli olduğunuz ve bir müşteri kazanmak için ne kadar ödemeye hazır olduğunuza göre belirlenmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
İnternet kullanan hemen hemen tüm insanlar bilmek istedikleri veya aradıkları herhangi bir şeyi aramak için arama motorlarını kullanmaktadırlar. İnsanlar bir marka, ürün veya hizmetler hakkında bilgi aramak için arama motorlarını kullanmakta ve her ay arama motoru kullanıcılarının %59'u belirli bir ihtiyacı karşılayacak yerel bir işletme bulmaktadır. SEO, anahtar kelime araştırması, hem sayfa içi hem de sayfa dışı optimizasyon, bağlanabilir varlık oluşturma, organik bağlantı oluşturma ve diğer ilgili etkinliklerden yararlanma gibi çeşitli etkinlikleri içermektedir.

Görüntülü Reklamcılık
Birçok kişi, kendileri için ilginç veya yararlı olan blog, forumları ve diğer web sitelerini ziyaret etmektedir. Dijital pazarlamacılar, bu üçüncü taraf sitelerine alakalı görüntülü reklamlar yerleştirerek bu potansiyel müşterilere ulaşabilmektedir. Bunlar, bir açılış sayfasına veya web sitesine bağlanan afişler, kutular, etkileşimli reklamlar, video reklamlar, geçiş reklamları, yer paylaşımları ve diğer benzer reklamları içermektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)
Sosyal medya, işletme sahiplerinin, dijital pazarlamacıların ürün ve hizmetlerini kapsayan marka bilinci oluşturmak için yararlanabilecekleri dijital arenada kesinlikle meydana gelen en olağanüstü şeylerden biri olarak bilinmektedir. Sosyal Medya Pazarlamacılığı (SMM) aracılığıyla, dijital pazarlamacılar, doğrudan ve kişiden kişiye katılım yoluyla yüksek hedefli potansiyel müşterilere ulaşabilmektedir. Bununla birlikte, dijital pazarlamacılar, işlerini belirli bir hedef kitleye tanıtmak için en uygun sosyal ağı seçmelidirler. Bu sosyal ağlar, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+'tır.

İçerik Pazarlama
İçerik, her dijital pazarlama kampanyasının merkezinde yer alır ve pazarda meydana gelen birçok değişikliğe rağmen sabit kalacak temel unsurlardan biridir. İyi, yüksek kaliteli ve çok alakalı içerikle, web siteniz ve diğer internet pazarlama araçlarınızın tümü potansiyel müşteriler olabilecek yüksek düzeyde hedeflenmiş kitlelerden önemli miktarda gelen trafik oluşturmaktadır.

Mobil Telefon Pazarlaması
Mobil web sitenizi veya uygulamanızı oluşturduktan sonra mobil görüntüleme için optimize edilmiş bir web sitesi veya uygulama, olumlu ve ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için çok önemlidir. Sahip olunması gereken özellikler arasında hızlı yükleme sayfaları, sıkıştırılmış resimler, yukarıdan aşağıya kaydırma, büyük düğmeler ve yazı tipi boyutları gibi ögeler yer almaktadır.

Dijital Pazarlama Kanallarını Kullanmak İçin Temel Hedefler Nelerdir?
Dijital pazarlama kanalları, işletme sahiplerinin bağımsız olarak ya da genel bir dijital pazarlama kampanyasının parçası olarak kullanması için mevcuttur. Buradaki altın anahtar, dijital dünyada bulunan araçları dikkatlice değerlendirerek kampanyalarınızı iyi planlamaktan geçmektedir. Marka farkındalığı, daha fazla şirket ya da ürün adı hatırlamanın yanı sıra işletmeniz, markanız, ürünleriniz ve hizmetlerinize aşinalığı içermektedir. Hedefiniz markanızı müşterilerinize farkettirmek ise güçlü marka bilinirliği ve gelişimi sağlayan aşağıda belirttiğimiz dijital pazarlama kanallarından yararlanmalısınız. Bunlar:

Sosyal medya kanalları özellikle Twitter, Facebook ve Google+,
Sosyal kanallar aracılığıyla hedef kitleyle etkileşim kurmak,
Instagram ve Pinterest gibi görsel unsurları tanıtan kanalları kullanmak,
YouTube ve Vimeo gibi video materyallerini tanıtan kanalları kullanmak,
Kuponlu promosyon kampanyaları oluşturmak,
Diğer çevrimiçi işletmelerle ortak girişim pazarlama projeleri yürütmek,
Çevrimiçi ve çevrimdışı etkinliklere katılım sağlamaktır.
Satış üretimi, çoğu işletme, çevrimiçi kanallar aracılığıyla satış yapmak için markalarını, ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamaktadır. Giderek daha fazla insan E-ticaret kavramına alışmaktadır. Artık çevrimiçi yollarla ürün satın alma fikrine daha açık hale gelmektedirler. Bir çevrimiçi mağazanız ve E-ticaret siteniz varsa ya da çevrimiçi satış yapabileceğiniz ürün ve hizmetleriniz varsa, dijital pazarlama için aşağıdaki kanallar kullanılabilmektedir.

Amazon Bayileri,
Facebook Vitrini,
Google Alışveriş Beslemeleri,
Google Arama Ağı,
Google Görüntülü Reklam Ağı,
Affiliate Marketing Networks,
Olası satış yaratmada birçok işletme, dijital pazarlamayı esas olarak potansiyel müşteriler oluşturmak ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullanmaktadır. Onlar için potansiyel müşteri oluşturmak ilk adımdır ve doğrudan iletişim kurarak bu potansiyel müşterilerle etkileşim kurabilmektedirler. Potansiyel müşteri oluşturma için iyi olan dijital pazarlama kanalları şunları içermektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO),
Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı,
Görüntülü Reklamcılık,
Google Arama Ağı,
Blog oluşturma ve diğer içerik pazarlama kanalları,
E-posta pazarlama,
Dijital Pazarlama Kanalları, Dijital Pazarlama Kanalları nelerdir, Dijital Pazarlama Kanallarını Kullanmak, Mobil Telefon Pazarlaması,İçerik Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlaması, Görüntülü Reklamcılık,Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı,

Dijital Pazarlama Araçları Sitenize Trafik Getirir Mi?
Potansiyel müşterileri eğitme de bazı işletmeler, potansiyelleri açısından çok ümit verici olan ancak yine de tanıdık ve hatta ürünün zaten mevcut olduğunu bilen yerleşik bir pazar segmentine sahip olmayan nispeten yeni ürünler ve hizmetler içermektedir. Bu segmentteki dijital pazarlamacılar, öncelikle hedeflenen müşterilerini eğitmeye, özellikle de ürünün, hizmetlerin önemini çözebilecekleri sorunların farkına varmalarını sağlamaya gitmelilerdir. Blog yazmak, basın bültenleri ve içerik pazarlaması bu amaç için ideal olmaktadır.

Pek çok web sitesinin gerçekten satacak bir şeyi yoktur. Aslında bilgi ve diğer materyalleri ücretsiz olarak verebilmektedirler. Ancak bu sitelerin çoğu, sitelerinden para kazanmanın bir yolu olarak çevrimiçi bağlamsal ve görüntülü reklam yayıncılarını kullanmaktadırlar. Bu reklamlardan gelir elde etmek için, web sitelerinin bu reklamları tıklayacak önemli miktarda ham trafiğe ihtiyacı olmaktadır. Buna uygun dijital pazarlama kanalları SEO ve içerik pazarlamasını içermektedir.

Dijital Pazarlama Kanalı Nedir?

Ürünlerin, markaların bir veya daha fazla elektronik ortam biçimi aracılığıyla tanıtımını içermektedir. Örneğin, bir işletmenin dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak kullanılabilecek reklam araçları, internet, sosyal medya, cep telefonları ve elektronik reklam panoları aracılığıyla yapılan tanıtım çabalarını içerebilmektedir. Dijital dünyada yapılan tüm tanıtımlarda kullanılan araçlara Dijital Pazarlama Kanalı denir.

Dijital Pazarlama Kampanyası Oluştururken Hangi Beceriler Gerekir?

Dijital pazarlama kampanyalarını sürdürmek, kanallarınızın çeşitli yönleri hakkında belirli bir beceri ve bilgiye sahip personel kullanımını gerekmektedir. Şirket içi kaynaklarınızın iş için yeterli olup olmayacağını veya dış kaynak kullanımına ihtiyaç olup olmayacağını belirlemek için şu becerilere sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar; geliştirme becerileri, yaratıcı beceriler, arama becerileri ve sosyal becerilerdir.

Çevrimiçi Halkla İlişkiler Dijital Pazarlama Kanalı Aracı Mıdır?

Çevrimiçi Halkla İlişkiler (PR), genel olarak içerik pazarlamasının bir parçası olarak kabul edildiğinden bir dijital pazarlama kanalı aracı olarak tanımlanabilmektedir. Çünkü ana ilke, çevrimiçi PR ağlarında maruz kalma yoluyla marka oluşturmak ve trafik oluşturmak için kullanılacak promosyon içeriği oluşturmaktır. Bu kanallardan bazıları ücretsizdir, bazıları ise basın bültenlerini yayınlamadan önce bazı katılım ya da abonelik ücretleri gerektirmektedir.