Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Youtube’da Önce Ödeme, Sonra İzleme Özelliği Geliyor

Youtube’da Önce Ödeme, Sonra İzleme Özelliği Geliyor

Popüler video paylaşım mecrası Youtube, bir süredir farklı gelir modelleri üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Özellikle farklı web sitelerinde embed tekniği ile yayınlanan videolardan ciddi bir gelir yaratamadığını ifade eden site, yenilikçi bir gelir modeliyle karşımıza çıktı. Artık Youtube’da bazı video içeriklerinde, videoyu izlemek için ödeme yapabiliriz.

 

Önce ödeme sonra izleme dönemi!
Youtube, bu kararın arkasındaki nedenin hem site için, hem de kaliteli video içerikleri üreten vloggerlar için bir gelir modeli yaratma düşüncesinin olduğunu açıkladı. Özellikle yüksek aboneye sahip video kanallarının, orjinal video içeriklerinde bu model uygulanabilir. Peki ücretli video paylaşımı özelliğinden herkes faydalanabilecek mi?

 

Youtube’un belirlediği hesaplar için özellik aktif
Youtube, yaptığı açıklamada ilk önce ödeme ardından izleme modeli konusunda her hesaba bu özelliğin tanımlanmayacağını, yüksek sayıda aboneye sahip, ya da Youtube tarafından kaliteli ve orjinal içerik ürettiği tespit edilen hesaplara bu seçenek getirilecek. Yeni Youtube stratejisinin, gelir olarak ne derece bir dönüş yaratacağı ise merak konusu, Youtube’un geçtiğimiz dönemde site gelirlerinin, giderlere oranla iyi bir verimde olmaması ciddi bir problem olarak ifade edilmişti.

 

Orjinal video içeriklerinde Google Adsense ve diğer Youtube reklam modelleri, belli ki hem site için hem de video yayıncıları için makul düzeyde olamadı. Yeni gelir modeline sosyal medya müdavimlerinin nasıl bir refleks göstereceği ise merak konusu.

 

Pay to watch 21 Ekim’de geliyor
Youtube’un ‘pay to watch’ olarak ifade edilen bu özelliği, 21 ekim 2015’teki etkinliğinde açıklaması bekleniyor. Bu yeni modelde yalnızca orjinal içerik üreten video bloggerları değil, aynı zamanda dizi yapımcıları, müzik yapımcıları da yer alabilecek.